Bank Leszka Czarneckiego nie ma dobrej passy. UOKiK właśnie nałożył na Getin Noble Bank karę w wysokości prawie 13,5 miliona zł  za stosowanie niedozwolonych klauzul we wzorcach aneksów do umów kredytowych. Zakazał ich też wykorzystywania. UOKiK zakwestionował postanowienia dotyczące ustalania kursów walut według których naliczane są raty. Urząd uznał także, że zasady te są dla klientów niejasne.   Na swoich stronach Urząd podaje, że bank za podstawę do ustalania kursów przyjął “kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters” – co w ocenie UOKiK jest nieprecyzyjnym sformułowaniem.
“Z wyjaśnień uzyskanych od GNB podczas postępowania wynika, że chodzi o profesjonalny, odpłatny serwis firmy Thomson Reuters. Tego jednak konsumenci nie wiedzą, poza tym nie mają do niego dostępu”

– napisano w komunikacie.

 
“W efekcie kredytobiorcy nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy bank prawidłowo ustala kursy walut i nalicza im raty. Pojawia się więc ryzyko, że GNB może je wyznaczać arbitralnie i w sposób nieprzewidywalny dla konsumentów 

– powiedział, cytowany w komunikacie prasowym prezes UOKiK Marek Niechciał.

UOKiK wydał podobną decyzję już rok temu  wobec Deutsche Bank Polska – za klauzule niedozwolone dotyczące sposobu ustalania kursów walut nałożył wtedy 7 mln zł kary. Urząd prowadzi takie postępowania wobec kolejnych 7 banków: Raiffeisen Bank International AG (wcześniej: Raiffeisen Bank Polska), BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska (wcześniej: BZ WBK), Bank Millennium, PKO BP, BPH, Pekao SA

Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej, nadszedł ten czas. Wyślij skan umowy na adres frankowicze@arbitersa.pl i dołącz do zadowolonych klientów, którzy nie są już frankowiczami.

Więcej  “tutaj”