Koronawirus ma duży wpływ na sytuację finansową kredytobiorców. Włochy, które w tej chwili są w bardzo trudnej sytuacji i walczą z wirusem na wielu frontach podjęły decyzję o zawieszeniu spłat kredytów hipotecznych w całym kraju. Taka sytuacja nie jest nowa. Zawieszenia spłat kredytów były rozwiązaniem dla kryzysu z 2008 roku, kiedy to upadł bank Lehman Brothers. Wówczas część małych firm i indywidualnych kredytobiorców  wykorzystała możliwość przerwy w spłatach swoich zobowiązań. W Polsce Ministerstwo Finansów pracuje nad tym, by zwolnić frankowiczów z podatku dochodowego. Wcześniej dostali oni PIT z banku, jednak resort zapowiedział zaniechanie poboru PIT od niektórych przychodów związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe. Pomoc kredytobiorcom zapowiedział prezydent Andrzej Duda. W trybie pilnym chciałby wypracować rozwiązania łagodzące skutki spłat zobowiązań kredytowych. Na tę propozycję od razu pozytywnie zareagowała Komisja Nadzoru Finansowego – jakie będą ustalenia, dowiemy się w najbliższym czasie.  

AKTUALIZACJA:

Dziś (11.03) prezydent zwrócił się z prośbą do przedstawicieli sektora finansowego o stworzenie warunków do zawieszenia spłacania kredytów na okres co najmniej kilku miesięcy.


Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej, nadszedł ten czas. Wyślij skan umowy na adres frankowicze@arbitersa.pl i dołącz do zadowolonych klientów, którzy nie są już frankowiczami.

Więcej  “tutaj”