Od decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego zależy kurs CHF/PLN i sytuacja polskich frankowiczów. Globalna epidemia koronawirusa spowodowała wzrost notowań franka szwajcarskiego do poziomu ponad 4 zł. Frankowicze bardzo mocno odczuwają skutki tej zmiany w momencie, regulowania kolejnych rat kredytu.   Czy Szwajcarski Bank Narodowy podejmie decyzje, które pomogą w jakimś stopniu frankowiczom? Szwajcaria poważnie ucierpiała w wyniku panującej epidemii, ale na szczęście w tym momencie można już mówić o tym, że sytuacja się zaczęła poprawiać. W połowie maja w Szwajcarii kolejny etap odmrażania gospodarki – sklepy i szkoły mają zacząć normalnie działać. Na portalu forsal.pl czytamy:
„Trudna sytuacja epidemiczna w połączeniu z zastosowanymi środkami bezpieczeństwa będzie miała fatalny wpływ na szwajcarską gospodarkę. Tamtejsze bezrobocie już wzrosło z 2,3 proc. do 3,0 proc. i może osiągnąć poziom 7,0 proc., który jest bardzo wysoki jak na lokalne standardy. Analitycy ING prognozują, że mimo programu pomocowego równowartości aż 8,5 proc. PKB, szwajcarska gospodarka w 2020 r. skurczy się o więcej niż 5 proc.. Trzyprocentowy wzrost jest prognozowany na 2021 r. Nie można wykluczyć, że wartość wspomnianego programu pomocowego jeszcze się zwiększy, bo szwajcarski rząd ma bardzo duże możliwości finansowania swoich wydatków długiem. Wynika to między innymi z niskiego poziomu zadłużenia publicznego względem PKB (tylko 24 proc.) i wcześniejszych nadwyżek budżetowych.”
  Czy Szwajcarski Bank Narodowy obniży swoje stopy procentowe? Ze stopami procentowymi powiązana jest stawka LIBOR, a więc spadek stóp procentowych mógłby częściowo pomóc złagodzić skutki wzrostu kursu CHF/PLN. Wykres zaprezentowany na portalu pokazuje, że w latach 2006-2008 (boom hipoteczny) stawka LIBOR 3M wpływająca na oprocentowanie kredytów pseudofrankowych była nawet o 2-3 punkty procentowe wyższa niż obecnie.   Jednak jak czytamy na forsal.pl:
„Prognozy analityków niestety nie są szczególnie optymistyczne z punktu widzenia polskich „frankowiczów”. Przykładowo Bank ING nie spodziewa się zmiany szwajcarskich stóp procentowych w najbliższej przyszłości. Jeszcze ciekawsze wydają się projekcje Szwajcarskiego Państwowego Sekretariatu ds. Ekonomicznych (SECO). Ta instytucja w prognozach na 2020 r. oraz 2021 r. zakłada niezmieniony poziom stóp procentowych SBN.”

 

Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej, nadszedł ten czas. Wyślij skan umowy na adres frankowicze@arbitersa.pl i dołącz do zadowolonych klientów, którzy nie są już frankowiczami.

Więcej  “tutaj”