Prawomocne postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie (sygn. akt VI Acz 1137/19): uzasadnione jest wstrzymanie spłat na czas procesu, kontynuowanie spłat ponad udzielony kredyt w czasie procesu o jego unieważnienie podważałoby sens takiej sprawy.

  Sprawa ta dotyczyła kredytu w Getin Noble Banku, ale kredytobiorców, którzy są w podobnej sytuacji są tysiące. Tutaj kredytobiorcy wzięli 927 tys. zł kredytu w 2008 roku na 22 lata. Zapłacili bankowi już ponad 1 mln zł, ale ich zobowiązanie nadal jest bardzo wysokie, a miesięczna rata to około 9 tys. zł! Zdecydowali się zatem walczyć z bankiem o unieważnienie, zwrot nadpłaconych rat i tymczasowe wstrzymanie na czas procesu dalszej spłaty kredytu.   SA w Warszawie wstrzymał spłatę do czasu prawomocnego zakończenia procesu.   Sąd poddał pod wątpliwość kwestie tego, czy zawarte w umowie kredytowej klauzule wiążą powodów. Przecież dawały one bankowi możliwość jednostronnego kształtowania wysokości zobowiązań kredytobiorców. Domaganie się przez kredytobiorców zabezpieczenia w formie wstrzymania spłaty rat na czas procesu wynika z obecnej sytuacji z bankiem, tj.  zapłacili oni już o ponad 20% więcej niż wzięli i w razie wygranej bank będzie musiał zwrócić im te pieniądze. Zatem zabezpieczenie zmniejszy ostateczne roszczenie o zwrot nadpłaconych rat, dzięki temu pewniejsze będzie, że bank będzie dysponował wskazaną sumą.  

Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej, nadszedł ten czas. Wyślij skan umowy na adres frankowicze@arbitersa.pl i dołącz do zadowolonych klientów, którzy nie są już frankowiczami.

Więcej  “tutaj”