ZALANE MIESZKANIE?

Ważne jest, żeby wiedzieć, co należy zrobić, kiedy nasze mieszkanie zostanie zalane. Przygotowaliśmy krótką instrukcję.


Zatrzymanie wody

Jak najszybciej postaraj się zlokalizować miejsce, z którego leci woda. Zacznij od zamknięcia jej dopływu.  

WYPEŁNIJ FORMULARZ I UZYSKAJ BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

 

Rozmowa z sąsiadami

Sprawdź czy w mieszkaniu niżej również nie doszło do zalania. Jeśli jednak to sąsiad z góry zalał Twoje mieszkanie – upewnij się, że zajmuje się już problemem. W obu przypadkach – Ty lub sąsiad z mieszkania wyżej, powinniście umożliwić poszkodowanym dochodzenie roszczeń.  

Kontakt z zarządcą budynku

Powiadom zarządcę budynku o zalaniu.  

Potwierdzenia

Jeżeli zalanie wiązało się z interwencją np. straży pożarnej, policji itp., musisz uzyskać raport zniszczeń, który później przekażesz ubezpieczycielowi. Pomoże to w wyliczeniu odszkodowania.      

Protokół

Oprócz  raportów od jednostek, o których mowa wyżej, warto sporządzić własny protokół zalania, na którym (jeśli są znane) zawrzesz następujące informacje: - dokładna data i godzina zalania, - adres zalanego mieszkania, - nazwisko właściciela mieszkania, - opis szkód (Lista, o której piszemy poniżej) - przyczyna zalania, - dane osoby lub podmiotu odpowiedzialnego za zalanie, - dane osobowe świadków zdarzenia, - podpis administratora budynku i właściciela lokalu  

Zdjęcia

Zrób zdjęcia, na których będzie widać skalę zalania oraz zniszczone lub uszkodzone przedmioty.  

Lista

Przygotuj listę zniszczonych lub uszkodzonych przedmiotów. Pamiętaj, żeby podać liczbę przedmiotów, wartość, rok nabycia i nazwę producenta.  

Kontakt z ubezpieczycielem

Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i poinformuj o zalaniu.  

Dokumenty

Prześlij zgłoszenie szkody, zgodnie ze wskazówkami ubezpieczyciela.  

Rzeczoznawca

Do momentu jego przybycia najlepiej nie dokonywać zmian w uszkodzonym mieszkaniu. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, w których zmiany dotyczą zabezpieczenia mienia.      

Zgłoś się do nas po bezpłatną konsultację! Wejdź na -> Dom - odszkodowanie i wypełnij formularz, oddzwonimy w ciągu 24h!