Kask motocyklowy jest jednym z najważniejszych elementów stroju motocyklisty. Zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Jak dobrać odpowiedni kask dla siebie, na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Szukając kasku motocyklowego nierzadko zwracamy uwagę głównie na wygląd. Nie możemy zaprzeczyć, że jest to ważny element, ale w tym przypadki kluczowe są jednak inne czynniki. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. Jak zatem dobrać odpowiedni kask motocyklowy? Sprawdźmy!


Zacznijmy od tego, jakie kaski są dostępne na rynku:

    1. Kask integralny – tak zwany full face. Charakteryzuje go zwarta, jednolita bryła, niewielka waga i całkiem dobry poziom wygłuszenia. Jest to najbardziej uniwersalny kask motocyklowy. Możemy stosować go do jazdy na różnych typach motocykli. Jest najbezpieczniejszym kaskiem ze względu na monolityczną budowę.
    2. Kask szczękowy - jeden z najwygodniejszych kasków, dla osób, które uprawiają motocyklową turystykę. Są odpowiednie do jazdy po mieście. Ze względu na mechanizm otwierania szczęki są trochę cięższe i głośniejsze od kasków integralnych.
    3. Kask otwarty – inaczej open face, jet. Jest to kask z otwartą twarzą, czyli pozbawiony szczęki. Korzystają z niego głównie posiadacze skuterów, cruiserów i chopperów. Idealny do jazdy miejskiej, latem. Jest niewielki, ma niską wagę i świetną wentylację. Jego wadą jest zupełny brak ochrony szczęki.
    4. Kask off-roadowy – przeznaczony do jazdy w terenie czy na supermoto. Lekki, bez szyby, zapewniający dobry przepływ powietrza. Do tego rodzaju kasku musimy zaopatrzyć się w google. Kaski crossowe mają charakterystyczny kształt z wydłużoną i mocno zabudowaną szczęką.
 

ZDARZYŁ CI SIĘ WYPADEK NA MOTOCYKLU? WYPEŁNIJ FORMULARZ I UZYSKAJ BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kask motocyklowy

Eksperci są zgodni – najważniejsze jest to, jakim motocyklem zamierzamy jeździć. Kiedy odpowiemy sobie na to pytanie i wiemy już, który z wyżej wymienionych rodzajów kasku jest odpowiedni dla nas musimy wiedzieć, że niezwykle istotnym elementem jest skorupa kasku. To jaki materiał wybierzemy na pewno mocno wpłynie na jego cenę, ale nie oszukujmy się – jest to rzecz, na której nie powinniśmy oszczędzać, chodzi bowiem o nasze bezpieczeństwo. Do najbardziej wytrzymałych należą m.in.: karbon, włókno szklane, keblar.  

Komfort jazdy

Wpływ na komfort użytkowania kasku motocyklowego ma wyściółka. Wyróżniamy dwa rodzaje wyściółki: standardowa i termoaktywna.  Warto wybrać kask z wyściółką termoaktywną.  Dzięki temu, szczególnie w upalne dni, pot będzie odprowadzany i nie będzie zalewał np. oczu. Niestety decydując się na kask z wyściółką standardową musimy liczyć się z tym, że może ona powodować większą potliwość głowy i być trudniejsza do czyszczenia. Ważne jest również aby wyściółka była wypinana. Można ją wtedy łatwo wyprać lub wymienić na nową, bez wymiany całego kasku.    

Ostateczny wybór

Dodatkowymi elementami, które powinniśmy wziąć pod uwagę są również rodzaje zapięcia, blendy przeciwsłoneczne lub to czy jest miejsce na zamontowanie interkomu. Powinniśmy też sprawdzić czy kask posiada certyfikaty ECE 22.05 lub bardziej restrykcyjny DOT.  

Bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Niech wybór kasku będzie przemyślany i nie pokierowany jedynie wyglądem czy ceną.        
Źródła: https://dobresklepymotocyklowe.pl/aktualnosci/295-jak-wybrac-dobry-kask-motocyklowy https://bezpiecznapodroz.org/2019/10/07/jak-wybrac-idealny-kask-motocyklowy/?gclid=Cj0KCQjw1qL6BRCmARIsADV9JtYdZCFb36Tgm3FWiODBiuW1An7kNokOvWcMQ1JhMF40OdKH9m39Q2waAsaaEALw_wcB