
JAK ZACHOWAĆ SIĘ W CZASIE WICHUR, HURAGANÓW I BURZ
Wichura - wiatr wiejący z prędkością powyżej 75km/h. Może powodować uszkodzenia budynków, łamać i wyrywać drzewa.
Huragan - silny, porywisty wiatr wiejący z prędkością powyżej 120 km/h. Sieje spustoszenie, łamie i wyrywa drzewa, niszczy budynki. Powstaje w wyniku opadania chłodnych mas powietrza i zderzenia frontów atmosferycznych.
Burza – zjawisko atmosferyczne, podczas którego występują intensywne ulewne opady. Często połączone z wyładowaniami atmosferycznymi i silnym wiatrem.
DACH USZKODZONY PO WICHURZE? ODZYSKAJ ODSZKODOWANIE!
Wiedząc o zbliżającym się zagrożeniu:
- Pozamykaj okna i drzwi, oceń stan okien, w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz.
- Usuń z parapetów zewnętrznych, balkonów, tarasów, podwórek przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie.
- Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze – zamknij je w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach.
- Przygotuj zastępcze oświetlenie, może przydać się w razie braku prądu.
- Sprawdź zawartość apteczki pierwszej pomocy.
- Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań, stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp., awaria tych rzeczy może spowodować uszkodzenie pojazdu.
- Jeśli możesz - zostań w domu.
Podczas silnej wichury:
- Nie wychodź na zewnątrz, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.
- Wyłącz gaz i elektryczność, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo pożaru.
- Unikaj używania otwartych źródeł ognia.

Podczas burzy:
Jeżeli zastanie cię z dala od domu, poszukaj bezpiecznego schronienia i pozostań w nim do czasu jej ustania.- Nie stój pod drzewami.
- Oddal się od wszelkich zbiorników wodnych, nie kąp się – wyjdź z wody (dotyczy to również łodzi) – pamiętaj, że woda jest doskonałym przewodnikiem elektryczności.
- Gdy burza zastanie cię w szczerym polu, przykucnij, ale nie siadaj na ziemi, a tym bardziej nie kładź się na niej – najbezpieczniej jest kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami, ponieważ po uderzeniu pioruna, w wyniku rozpływu ładunku w postaci prądów powierzchniowych może dojść do przepływu prądu między stopami (skutek powstania różnicy napięć, tzw. napięcia krokowego). Nie siadaj na rzeczach, które mają elementy metalowe, np. plecak czy torebka.
- Odejdź jak najdalej od metalowych urządzeń, a jeśli jesteś w posiadaniu metalowych przedmiotów pozbądź się ich, gdyż mogą one ściągać wyładowania elektryczne.
- Wyłącz telefon komórkowy.
- Jeśli jesteś w samochodzie nie wysiadaj z niego (samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna) – zatrzymaj samochód na poboczu i przeczekaj ulewę, unikaj zatrzymywania się pod drzewami, przewodami elektrycznymi, itp.
- Unikaj korzystania z telefonów stacjonarnych przewodowych oraz urządzeń elektrycznych, przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie (np. suszarek do włosów, elektrycznych szczoteczek do zębów, elektrycznych maszynek do golenia) – korzystanie z tych urządzeń grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji.
- Sprzęt domowy, zwłaszcza elektronikę – RTV, komputery, itp. odłącz od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej itp.), co zapewni ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.
- Pozostań z dala od oszklonych okien, sufitów i drzwi.
- Przygotuj latarki oraz dodatkowe baterie w razie braku prądu.
Po ustąpieniu zagrożenia:
- Wykonaj zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia – mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania.
- Unikaj leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszaj takie przypadki do zakładu energetycznego, Straży Pożarnej, Policji lub pracownikom Urzędu Gminy, nie próbuj samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew.
- Jeśli czujesz zapach gazu albo słyszysz „syczący” odgłos sugerujący ulatnianie się gazu, otwórz okno, szybko opuść budynek, zamknij dopływ gazu głównym, zewnętrznym zaworem i powiadom Pogotowie Gazowe.
- Jeśli widzisz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody, czujesz swąd spalonej instalacji, wyłącz elektryczność i gaz to wezwij służby techniczne.
- Sprawdź, czy nie doszło do uszkodzenia instalacji wodociągowej lub ściekowej.