Jesienna pogoda zbliża się do nas wielkimi krokami. Wiele osób zrezygnuje już z jazdy i odstawi motocykl do garażu, w oczekiwaniu na kolejne lato. Jeśli jednak wciąż planujemy przemieszczać się po drogach motocyklami, warto wiedzieć jak zachować się w razie nagłego zerwania silnego wiatru.

Silny wiatr jest w stanie zepchnąć lub przewrócić motocykl oraz sprawić, że na jezdni pojawią się przeszkody takie jak połamane gałęzie. Jego występowanie ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy.


O ile w czasie wichury oczywiście lepiej odpuścić sobie jazdę motocyklem, tak jeśli nie mamy wyjścia pamiętajmy o zasadach, które ułatwią nam prowadzenie.

 

WYDARZYŁ SIĘ WYPADEK MOTOCYKLOWY? ODZYSKAJ ODSZKODOWANIE!

  Przede wszystkim dostosujmy prędkość i dystans. Zredukowanie prędkości daje nam większą szansę na zachowanie toru jazdy. Bezpieczniej będzie też zachować większy niż zwykle odstęp od innych pojazdów.   Mocno i pewnie trzymajmy kierownice. W razie nagłego podmuchu wiatru ułatwi nam to utrzymanie równowagi i sprawniej będziemy trzymać się swojego toru jazdy.   Przeszkody! Tych zniesionych przez wiatr może być sporo. Musimy być czujni i zwracać uwagę na leżące na jezdni gałęzie czy latające śmieci.   Czujność w pobliżu dużych samochodów i wysokich budynków. Szczególnie na nieosłoniętych odcinkach drogi czy mostach możemy być narażeni na działania wiatru, także podczas wyprzedzania TIR-ów, autobusów lub kiedy mijamy wysokie budynki w terenie zabudowanym.   [caption id="attachment_2820" align="aligncenter" width="501"] BEZPIECZNA JAZDA PODCZAS WICHURY[/caption]   Pamiętajmy, że  najbezpieczniej, podczas silnych wiatrów i wichur jest pozostać w domu. Jeśli to możliwe, przełóżmy swoje plany na inny, ładniejszy dzień, żeby zadbać o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i innych. Jeśli jednak musimy ruszyć w trasę, spróbujmy trzymać się tych kilku powyższych zasadach i spróbować poruszać się najbezpieczniejszą z tras, np. taką, która oddalona jest od drzew.