Banki zwróciły się do Komitetu Stabilności Finansowej o podjęcie działań w sprawie sporów o kredyty frankowe, zanim Sąd Najwyższy wyda orzeczenie. Komitet Stabilności Finansowej do tej pory nie zabierał głosu w sprawie sporów o kredyty frankowe. Ostatnio jednak, po tym jak bankowcy napisali do NBP, przedstawiciele polskich  banków zredagowali pismo, w którym wzywają organ do działania. Uważają, że sądy zbyt łatwo przyjmują, iż banki kursy walut, po których przeliczano raty ustalały dowolnie. Autorzy pisma informują, że kurs walutowy kształtuje rynek, a ustalenia obowiązują wszystkich, w tym również bank centralny. Jak podają, średnia odchyleń obowiązujących w nim cen walut wobec tabeli NBP wynosiła 0,0057 zł.  
“W praktyce oznacza to, że obciążenia konsumentów realizujących zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów według kursów wymiany badanego banku komercyjnego w stosunku do NBP nie były niekorzystne. Podważa to w sposób oczywisty obiektywizm podmiotów rozpatrujących skargi klientów i falsyfikuje stereotyp o manipulacji kursów wymiany walut na niekorzyść konsumentów”

– czytamy w piśmie, do którego dotarł “Puls Biznesu”.

  Autorem apelu jest Związek Banków Polskich. W środę przedstawiciele branży uzgodnili jego treść. Jak podaje “Puls Biznesu”, obecnie trwa zbieranie podpisów.      

Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej, nadszedł ten czas. Wyślij skan umowy na adres frankowicze@arbitersa.pl i dołącz do zadowolonych klientów, którzy nie są już frankowiczami.

WIĘCEJ: TUTAJ