Większość uszkodzeń pojawia się od razu po ustąpieniu wody. Jednak niektóre skutki wynikające z naruszenia fundamentów (osiadanie budynku) czy zawilgocenia (grzyb, wypaczenie stolarki) są rozłożone w czasie i niewidoczne od razu. Jak zatem postępować po powodzi?


PODŁOGI

Drewniane posadzki: deski, parkiety i ich podkłady z płyt pilśniowych będą po powodzi prawdopodobnie spleśniałe i zagrzybione. Podobnie panele, wykładziny dywanowe i PCW. Nie nadają się już do użytku, więc trzeba je jak najszybciej wyrzucić (a także zerwać listwy przypodłogowe). W niektórych przypadkach konieczne jest również skuwanie podkładu betonowego na podłodze na gruncie. W budownictwie jednorodzinnym projektuje się obciążenie posadzki do 150 kg/m2. Jeśli w pomieszczeniu stała metrowej wysokości woda, obciążenie wynosiło aż 1000 kg/m2. Podłogi na gruncie, zwłaszcza te, których podbudowa nie została prawidłowo zagęszczona, będą pod takim ciężarem osiadać, pękać. W ślad za podkładem popękają ściany działowe — będą na nich widoczne rysy ukośne. Ścianki działowe mogą oddzielić się od stropu wyższej kondygnacji.  

ODZYSKAJ NALEŻNE ODZYSKANIE PO POWODZI - ZGŁOŚ SIĘ DO NAS

   

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE

W ścianach warstwowych woda może zostać zamknięta między przegrodami, szczególnie w starych budynkach, w których zostawiano w tym miejscu pustkę powietrzną. Aby sprawdzić, czy do środka dostała się woda, najprościej wykuć od zewnątrz otwory tuż nad podstawą ściany. Zawilgocona izolacja ścian jest bezwartościowa jako ocieplenie, stwarza za to dogodne warunki do rozwoju pleśni i grzybów domowych. Powinno się ją usunąć ze ścian dwu- i trójwarstwowych, ale ze względu na koszty trudno oczekiwać, że każdy właściciel domu z terenu zalanego zdecyduje się na ten krok. Jeżeli nie — trzeba szczególnie starannie usunąć wodę, umyć, odkazić i ułatwić suszenie ściany (poprzez skucie tynku powyżej poziomu zawilgocenia). W drewnianych domach szkieletowych należy usunąć wszystko, co namokło: płyty suchego tynku, płyty wiórowe, wełnę mineralną oraz podłogi i podkłady z drewna lub płyt drewnopochodnych. Takie powierzchnie po powodzi szybko pleśnieją, porasta je grzyb.    

ŚCIANY WEWNĘTRZNE

Ze ścian należy jak najszybciej zerwać mokre okładziny: tapety, boazerie, folie samoklejące. Trzeba też usunąć płytki ceramiczne, aby umożliwić wysychanie ściany. Konieczne jest również skucie zamoczonych tynków do wysokości około 0,5 m ponad poziom widocznego zawilgocenia. Po zdemontowaniu wszystkich wskazanych materiałów ściany należy odkazić – zmyć i zdezynfekować, nawet te na piętrach niezalanych, jeśli wystarczająco długo były one wystawione na działanie wilgoci i mogła pojawić się na nich pleśń.    

OKNA I DRZWI

Stolarkę z PCW wystarczy zazwyczaj porządnie umyć i odkazić. Należy tylko sprawdzić, czy nie uległa uszkodzeniom mechanicznym na skutek naporu wody. Gorzej jest ze stolarką drewnianą. W przypadku dłuższego kontaktu z wodą wypaczy się od wilgoci i konieczna będzie jej wymiana. Zalane drzwi i okna drewniane o większej powierzchni lepiej zostawić zamknięte, gdyż szybkie suszenie może spowodować ich wypaczenie i kłopoty z zamykaniem i otwieraniem.   [caption id="attachment_3241" align="aligncenter" width="588"]Jak postępować po powodzi? Jak postępować po powodzi?[/caption]  

INSTALACJA ELEKTRYCZNA

Każdy właściciel domu musi sprawdzić instalację wewnętrzną przed uruchomieniem:
  • odkręcić gniazda, włączniki, puszki instalacyjne i oczyścić je, zdezynfekować oraz osuszyć;
  • otworzyć szafki bezpiecznikowe i wykręcić bezpieczniki; jeśli były zanurzone w wodzie, muszą być wymienione na nowe, ponieważ nie będą już działać;
  • zdjąć klosze z opraw oświetleniowych i wykręcić żarówki, odłączyć żyrandole i kinkiety oświetleniowe, rozmontować je i dokładnie oczyścić.
Jeśli w zalanym domu trzeba skuwać tynki, a instalacja jest stara (z przewodów aluminiowych), dobrze jest wykonać nową instalację miedzianą.    

INSTALACJA TELEFONICZNA

Wilgoć utrzymująca się w kablach telefonicznych może powodować zakłócenia w łączności. Wszystkie kable telefoniczne, które zostały zalane wodami powodziowymi, powinny zostać wymienione. Nawet jeśli telefon działa, woda może spowodować korozję przewodów. Dlatego dobrze jest je wymienić, zanim w domu zostaną ułożone nowe tynki.    

INSTALACJA GAZOWA

Przed uruchomieniem urządzeń gazowych przedstawiciele gazowni powinni sprawdzić stan, szczelność i bezpieczeństwo instalacji domowej oraz przyłącza. Bezwzględnie należy też skontrolować drożność i ciąg kominów oraz kanałów wentylacyjnych. Powinien to zrobić uprawniony kominiarz.    

INSTALACJA I URZĄDZENIA GRZEWCZE

Zalane i zanieczyszczone instalacje i urządzenia grzewcze wymagają dokładnego oczyszczenia, odkażenia i osuszenia. Szczególnie kotły i grzejniki — w ich załamaniach i wnękach mogło zgromadzić się sporo mułu i osadów. Kocioł grzewczy należy oczyścić, osuszyć i wezwać serwis producenta kotła — jest prawie pewne, że zostało uszkodzone elektroniczne sterowanie.    

ZALANE BUDYNKI?

MIESZKANIA, DOMY, BUDYNKI GOSPODARCZE, OGRODY, HALE Wypełnij formularz kontaktowy - nasz doradca skontaktuje się z Tobą. Skorzystaj z BEZPŁATNEJ konsultacji!