Wichura może wystąpić o każdej porze roku — w okresie letnim, na przełomie roku, jednak najgroźniejsza formę przyjmują one w okresie wiosennym i jesiennym. Charakteryzuje się występowaniem silnych wiatrów spowodowanych najczęściej szybko przemieszczającymi się aktywnymi niżami. Może jej towarzyszyć nawalny deszcz i wyładowania atmosferyczne.


 

JAK POSTĘPOWAĆ PO WICHURZE?

Gwałtowne wichury coraz częściej sieją spustoszenie na dachach, powodując mniejsze lub większe uszkodzenia. Ich naprawa powinna być przeprowadzona jak najszybciej, kiedy tylko pozwoli na to pogoda.   Częstość występowania wiatru    

1. OCENA USZKODZEŃ

Uszkodzone mogą zostać nie tylko pokrycie czy obróbki blacharskie, ale też pozostałe warstwy dachu, a nawet konstrukcja nośna. Pod pokryciem mogą wystąpić niewidoczne z zewnątrz uszkodzenia grożące zawaleniem się części dachu. Najczęściej uszkodzenia wydają się dość powierzchowne: popękane dachówki, pogięta blacha dachowa czy obróbki dekarskie, ale nawet wówczas należy sprawdzić czy woda opadowa nie dostała się pod pokrycie.  

SZKODY NA NIERUCHOMOŚCIACH? WYPEŁNIJ FORMULARZ I UZYSKAJ BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

   

2. NAPRAWA OCIEPLENIA I KONSTRUKCJI

Jeśli dach jest ocieplony, koniecznie trzeba sprawdzić, czy użyta do tego wełna mineralna nie zamokła. Intensywne opady mogą doprowadzić do tego, że woda zacznie zalegać pod wełną, na warstwie izolacji paroszczelnej — a samoczynne osuszenie jest praktycznie niemożliwe. Długo utrzymujące się zawilgocenie może z kolei doprowadzić nawet do zagrzybienia konstrukcji dachowej. W takich sytuacjach trzeba usunąć zawilgoconą wełnę, odczekać, aż konstrukcja przeschnie i na nowo ułożyć izolację cieplną. Uszkodzone elementy montażowe oraz konstrukcyjne naprawia się przez ich wymianę. Połamane łaty należy wyciąć, a w ich miejsce wstawić nowe, o takim samym przekroju. Uszkodzone elementy konstrukcyjne, takie jak krokwie czy jętki, można wzmocnić, przybijając po obu ich stronach nakładki.    

3. WYMIANA USZKODZONEGO POKRYCIA

Sposób prac związanych z naprawą pokrycia zależy od jego rodzaju. DACHÓWKI CEMENTOWE I CERAMICZNE - są to drobne elementy utrzymujące się na dachu pod własnym ciężarem (tylko niektóre dachówki są przybijane do łat), więc ich wymiana jest stosunkowo łatwa. Nowe dachówki muszą być identyczne jak te, które leżą już na dachu. W przeciwnym razie może się okazać, że nowe dachówki, choćby nawet bardzo podobne do starych, nie będą do nich pasować ze względu na nieco inny kształt zamka czy niewielkie różnice wymiarowe. Wszystkie połamane i popękane dachówki należy usunąć — również te, na których pęknięcia są niewielkie i powierzchowne. BLACHODACHÓWKI - są przykręcone do łat, więc demontaż uszkodzonego fragmentu pokrycia należy zacząć od odkręcenia wszystkich wkrętów na uszkodzonych arkuszach. Nowe fragmenty pokrycia muszą być identyczne jak demontowane, a więc o tej samej szerokości i wysokości fali, identycznym rozstawie przetłoczeń i takich samych wymiarach zewnętrznych. GONTY BITUMICZNE I POKRYCIA PAPOWE - pokrycia te dość rzadko ulegają uszkodzeniom powierzchniowym; najczęściej pojawiający się problem to ich odrywanie się od podkładu.     [caption id="attachment_3452" align="aligncenter" width="800"]Naprawa uszkodzeń po wichurze Naprawa uszkodzeń po wichurze[/caption]    

4. NAPRAWA USZKODZONYCH MIEJSC

Akcesoria dachowe, które wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych najczęściej ulegają uszkodzeniom, to gąsiory, wiatrownice i rynny. GĄSIORY - elementy układane w kalenicy, mocowane są wkrętami, gwoździami lub na zaczepy. Jeśli uszkodzony zostanie któryś ze środkowych elementów, przy jego wymianie z reguły konieczne będzie rozebranie całego odcinka do końca. WIATROWNICE SZCZYTOWE - najczęściej są robione z profilowanej blachy i przybijane lub przykręcane do deski szczytowej. Przy naprawie konieczna jest z reguły również wymiana starej deski. ORYNNOWANIE - uszkodzenia to zwykle odkształcenie lub połamanie rynien i oderwanie uchwytów, co często łączy się z uszkodzeniem obróbek blacharskich w pasie okapowym. Krótkie fragmenty uszkodzonych rynien wymieniamy na nowe tego samego typu, ale przy większych uszkodzeniach konieczny będzie demontaż starego orynnowania, wymiana obróbek blacharskich i założenie nowych uchwytów oraz rynien.