W Polsce kredyty frankowe zaciągnęło około 400 tysięcy osób. KNF oraz NBP apelują, by banki wychodziły do swoich klientów z propozycjami zawierania ugód pozasądowych. Ugody miałyby polegać na uznaniu, że kredyt zaciągnięty był od początku w złotych i rozliczony zgodnie z historycznym poziomem stawki WIBOR.
“Na gruncie sprawiedliwości, to rozwiązanie ma minus nadmiernie promujący kredytobiorcę frankowego. Drugi problem polega na tym, że nie ma dzisiaj kursu CHF, który był 12 lat temu. Ta operacja wykonana byłaby na nierynkowych, sztucznych parametrach. Byłaby precedensowa, co może mocno niepokoić, jeśli chodzi o przyszłe podejście rynku do realizacji podjętych zobowiązań”

– mówi Przemek Gdański, CEO BNP Paribas Bank Polska, komentując propozycję Komisji Nadzoru Finansowego dla banków i frankowiczów.

  Jednak ze swoim stanowiskiem, banki chcą jeszcze trochę poczekać  
Związek Banków Polskich spodziewa się, że w najbliższych tygodniach banki będą ustosunkowywały się do propozycji KNF, dotyczącej rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich

– poinformował prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

 
“Myślę, że możemy wrócić do tej sprawy nie wcześniej niż pod koniec pierwszej dekady stycznia”

– dodał Pietraszkiewicz.

  Przypominamy, że KNF rozpoczęło rozmowy w tej sprawie z UOKiK, by zapewnić ochronę praw konsumentów oraz stabilność i trwałość porozumień, które były zawierane pomiędzy bankami a klientami.      

Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej, nadszedł ten czas. Wyślij skan umowy na adres frankowicze@arbitersa.pl i dołącz do zadowolonych klientów, którzy nie są już frankowiczami.

WIĘCEJ: TUTAJ
TUTAJ