Banki w Polsce biorą pod uwagę potencjalne przegrane w procesach z frankowiczami i wypłaty sporych sum swoim klientom. Efektem jest zwiększanie rezerw finansowych, związanych głównie z ryzykiem prawnym.

  Bank, który niedawno zwiększył swoje rezerwy to mBank. Rezerwa na ryzyko prawne związane z klauzulami waloryzacyjnymi w umowach kredytów hipotecznych i mieszkaniowych indeksowanych kursem CHF, utworzona w IV kwartale 2020 r., wynosi 439,5 mln zł. "Rzeczpospolita" przypomina, że właśnie mBank jest jednym z tych banków, które w swoim portfelu mają najwięcej udzielonych kredytów frankowych - łącznie ponad 13 mld zł, czyli około 12 proc. wszystkich hipotek. Dlatego ryzyko potencjalnych strat z tego tytułu jest największe właśnie dla mBank.   Bank Millennium spodziewa się negatywnego wyniku netto w IV kw. 2020 r., ale dodatniego w całym roku 2020. Bank zdecydował o utworzeniu w wynikach za IV kwartał 2020 r. rezerw na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi w wysokości 379,6 mln zł.   ING Bank Śląskie poinformował ostatnio o odpisach z tytułu strat oczekiwanych na portfelu kredytów hipotecznych indeksowanych do franka szwajcarskiego. Wartość odpisów sięgnie 250 mln zł i obciążą one wyniki czwartego kwartału 2020 r.
"Oszacowana, zgodnie z wymogami MSSF 9 oraz aktualnym stanem wiedzy, kwota dodatkowych odpisów jest w ocenie zarządu Banku istotna i spowoduje zwiększenie kosztów ryzyka czwartego kwartału 2020 roku o ok 250 mln zł" - podał bank w komunikacie.
 

Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej, nadszedł ten czas. Wyślij skan umowy na adres frankowicze@arbitersa.pl i dołącz do zadowolonych klientów, którzy nie są już frankowiczami.

 

Więcej  "tutaj"

Aktualizacja Millenium Bank