
BRAK OBOWIĄZKOWEGO UBEZPIECZENIA ROLNICZEGO – POZNAJ KONSEKWENCJE
Obowiązkowe ubezpieczenie – każdy kto prowadzi działalność rolniczą musi liczyć się z wydatkami z tego tytułu. Rodzaj ubezpieczenia zależy od wielkości rolnictwa, posiadanego sprzętu, nieruchomości oraz rodzaju upraw.
Wyróżniamy cztery rodzaje obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych:
- odpowiedzialności cywilnej (OC) rolnika,
- dotowane ubezpieczenie uprawy,
- budynków wchodzących w skład gospodarstwa,
- ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych.
WYPEŁNIJ FORMULARZ I UZYSKAJ BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ
BRAK OBOWIĄZKOWEGO UBEZPIECZENIA = BRAK MOŻLIWOŚCI UBIEGANIA SIĘ O ODSZKODOWANIE
Gdy dojdzie do szkody, rolnik będzie musiał sam pokrywać wszystkie koszty związane ze szkodą. Brak ubezpieczenia powoduje, że nie mamy możliwości ubiegania się o odszkodowanie.ROSZCZENIE REGRESOWE
Jeżeli na terenie gospodarstwa rolnego, którego właściciel nie wykupił UBEZPIECZNIA OC ROLNIKÓW, dojdzie do wypadku – poszkodowany będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie, które wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z tym jednak wiąże się niemały problem. UFG po wypłacie odszkodowania poszkodowanemu domaga się ZWROTU WYPŁACONEGO ODSZKODOWANIA od osoby, która nie dochowała obowiązku wykupienia polisy OC.W skrajnych przypadkach roszczenie regresowe Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego może wynosić aż 5 000 000 euro.

KARY ZA BRAK UBEZPIECZENIA
Rolnik, który nie ubezpieczył się zgodnie z nakładanym na niego obowiązkiem, musi liczyć się z karami materialnym za brak ubezpieczenia. WYSOKOŚCI GRZYWNY: OC ROLNIKÓW – równowartość jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę BUDYNKI ROLNICZE – równowartość jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia za pracę DOTOWANE UBEZPIECZENIE UPRAW – 2 euro za każdy nieubezpieczony hektar SAMOCHODU OSOBOWEGO – równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę SAMOCHÓD CIĘŻAROWY I CIĄGNIK SAMOCHODOWY – równowartość trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę POZOSTAŁY POJAZDÓW, NP. PRZYCZEPY ROLNICZEJ – równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracęNajwyższe stawki dotyczą braku ubezpieczenia OC POJAZDÓW MECHANICZNYCH. Wyżej podane są maksymalne kwoty, jakie może zapłacić rolnik za brak ubezpieczenia pojazdów. Wielkość grzywny zależna jest od okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym, wynosi ona:
- do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej,
- 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej,
- powyżej 14 dni – 100% opłaty karnej.
Nieopłacenie grzywny może doprowadzić do ściągnięcia jej przez urząd skarbowy na drodze postępowania egzekucyjnego.
MASZ PROBLEM W ROLNICTWIE?

Wichura, pożar lub zalanie zniszczyły Twoje budynki gospodarcze?

