Z końcem 2021 r. brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) przestanie publikować LIBOR dla kredytów udzielanych przez lata we frankach szwajcarskich, choć dotyczy to również kredytów walutowych w innych walutach, jak euro czy w funtach brytyjskich.

Brytyjski urząd FCA poinformował, że rozważa podjęcie działań nadzorczych mających na celu nakazanie administratorowi (IBA-ICE Benchmark Administration), który obecnie odpowiedzialny jest za podawanie LIBOR-u, publikacji tzw. syntetycznego wskaźnika referencyjnego, który zastąpiłby likwidowany LIBOR, aby umożliwić rynkowi finansowemu wygaszenie portfela umów i produktów stosujących te wskaźniki.   Pozostaje zatem scenariusz, w którym to Komisja Europejska rozwiąże tę sprawę i jest on najbardziej prawdopodobny.  
"Intencją MF oraz UKNF jest zwrócenie uwagi Komisji Europejskiej na fakt, że LIBOR CHF jest stosowany w ponad 20 proc. umów o kredyt hipoteczny w Polsce, wobec czego fakt zaprzestania publikacji tego wskaźnika może generować ryzyko dla krajowego sektora bankowego”

– wyjaśnia Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF.

   

Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej, nadszedł ten czas. Wyślij skan umowy na adres frankowicze@arbitersa.pl i dołącz do zadowolonych klientów, którzy nie są już frankowiczami.

Więcej  “tutaj”