Wiosenne przymrozki w sadzie mogą wyrządzić szkody. Czy wiesz kiedy mogą wystąpić oraz jak zapobiegać uszkodzeniu roślin sadowniczych przez przymrozek?


Przymrozek pojawia się, kiedy średnia temperatura dobowa jest dodatnia, jednak temperatura minimalna spadła poniżej 0°C (najczęściej w nocy lub nad ranem).

Każdego roku w Polsce ryzyko wystąpienia przymrozku jest najwyższe na wiosnę i w jesieni, czyli na początku i końcu okresu wegetacyjnego. Największe ryzyko uszkodzenia przez przymrozek występuje u drzew, które są mało odporne na mróz i wcześnie rozpoczynających kwitnienie, należą do nich: morela, brzoskwinia i czereśnia. Znacznie mniej narażone są grusze, jabłonie i wiśnie. Wśród owocowych krzewów, uszkodzenia przymrozkowe występują najczęściej na porzeczce czarnej i czerwonej.    

SZKODY W ROLNICTWIE? ODZYSKAJ ODSZKODOWANIE!

   

Zapobieganie

Powodzenie w zapobieganiu uszkodzeniom przymrozkowym zależy od umiejętności przewidywania wystąpienia przymrozku i odpowiednio wczesne podjęcie właściwych działań. Jeśli sadownicy posiadają nawadnianie nadkoronowe to z pewnością będą śledzić prognozy pogody i termometry w nocy i nad ranem, aby uruchomić instalację. W przypadku posiadania innego rodzaju nawadniania zalecane jest obfite podlanie sadu, co może - poprzez parowanie - ograniczyć ujemne temperatury.  Inne metody stosowane przez sadowników w celu zniwelowania przymrozków to np. wyczyszczenie pasów herbicydowych pod drzewami.  Brak chwastów w pasach herbicydowych powoduje szybsze i silniejsze nagrzewanie się gleby, co w pewnym stopniu ogranicza ryzyko szkód przymrozkowych. Warto także skosić jak najmocniej trawę, aby nie promieniowało z niej zbyt wiele ciepła w krytyczną chłodną noc. Również ryzyko uszkodzeń jest mniejsze w sadach, gdzie ten pas murawy jest węższy, a jeśli spodziewamy się przymrozku, przed zachodem słońca osłońmy rośliny.      

Rodzaje przymrozków

Przymrozki radiacyjne powstają na skutek wypromieniowania do atmosfery energii cieplnej nagromadzonej w ciągu dnia przez grunt i rośliny. Zjawisku temu sprzyjają bezchmurne niebo i brak wiatru, gdyż w takich warunkach więcej energii jest wypromieniowywane niż w pochmurną noc. Wówczas spadek temperatury jest większy. Przymrozki napływowe (adwekcyjne) powstają, gdy na pewien obszar napłyną masy zimnego powietrza, obejmują zazwyczaj określony obszar i często towarzyszy im wiatr. Są wielogodzinne i destrukcyjne, gdyż wiatr wzmaga działanie niskiej temperatury.
Wiosną często pojawiają się przymrozki napływowo-radiacyjne, które powstają przez napływ zimnego powietrza, jak i wypromieniowanie ciepła przez glebę i rośliny. Mogą one wystąpić po okresie ciepłej pogody.
 

Uważasz, że Twój ubezpieczyciel postępuje nieuczciwie?

Skontaktuj się z nami! Oddaj sprawę w ręce profesjonalistów – ODZYSKAMY TWOJE ODSZKODOWANIE!

Wypełnij formularz kontaktowy - https://www.odszkodowanie.arbitersa.pl/ - lub napisz e-mail – sprawy@arbitersa.pl