
DOTACJE DLA ROLNIKÓW NA ODBUDOWY PO WICHURACH
W ostatnich miesiącach, przez Polskę przetoczyły się spore wichury, które zniszczyły wiele nieruchomości, w tym budynki gospodarcze, tunele foliowe czy sady.
Czy rolnik może otrzymać dotację na odbudowę gospodarstwa? Przez cały rok trwa nabór wniosków o wsparcie inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej, który został zniszczony w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF. Oficjalnie, wnioski można składać do 30 grudnia 2022.Szkody na nieruchomościach? Zgłoś się do nas! Odzyskaj należne odszkodowanie.
Zgodnie z Ogłoszeniem Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 23 grudnia 2021 r. w terminie od 3 stycznia do 30 grudnia 2022 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" (...) Wsparcie takie może być związane z odtworzeniem zniszczonych składników gospodarstwa, bądź z odtworzeniem potencjału produkcji rolnej w gospodarstwie przez realizację inwestycji niezwiązanej z produkcją świń..
Dla kogo pomoc?
O przyznanie wsparcia mogą starać się rolnicy:- którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna.
- którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF.
- kiedy straty w ich gospodarstwie miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek lub w co najmniej jednym z 2 poprzednich lat i wyniosły przynajmniej 30% średniorocznej produkcji rolnej z trzech ostatnich lat.

Ile można otrzymać?
Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik, wynosi do 300 tys. zł, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80% kosztów kwalifikowalnych. Kwoty te, są szacowane indywidualnie, jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy w odniesieniu do odtwarzanego składnika pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu jego ubezpieczenia. Pomoc będzie przyznawana według kolejności wpływu do Agencji wniosku o przyznanie pomocy, zawierającego dane niezbędne do przyznania pomocy oraz wymagane załączniki, które zostały wyszczególnione w rozporządzeniu wykonawczym MRiRW.
Arbiter S.A. od 2009 roku zajmuje się pomocą w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów prawnych.
Odzyskujemy należne odszkodowanie właśnie w takich sprawach.
Jeżeli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do nas – Odszkodowanie za szkody na nieruchomościach.
Źródło: https://www.gov.pl/web/arimr/poddzialanie-52-inwestycje-odtwarzajace-potencjal-produkcji-rolnej---nabor-od-15-pazdziernika-do-31-grudnia