Rząd zapowiedział likwidację WIBORU i zastąpienie go inną stawką referencyjną. Potencjalną alternatywą może być Wskaźnik Kosztu Finansowania.

Czym jest Wskaźnik Kosztu Finansowania?

Jak podaje Instytut Rynku Finansowego, czyli administrator tej stawki, WKF reprezentuje koszt pozyskania finansowania i jest obliczany w każdym dniu, w którym pracują banki i działają polskie systemy rozliczeniowe.
WKF jest obliczany na podstawie rzeczywistych transakcji, depozytów terminowych, zawieranych z klientami przez banki. Jest on obliczany dla czterech okresów: 1, 3, 6 i 12 miesięcy – wyjaśnia serwis direct.money.pl.

Czy WKF będzie w stanie zastąpić WIBOR?

Jak wskazuje Marcin Kazimierski z direct.money.pl, WKF może być wskaźnikiem alternatywnym dla stawki WIBOR. Oznacza to, że na jego podstawie może być obliczane oprocentowanie kredytu (np. hipotecznego) w sytuacji, kiedy nie będzie publikowany np. WIBOR. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku osób spłacających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. W tym przypadku stawka LIBOR została zastąpiona przez wskaźnik SARON. Zdaniem Marcina Kazimierskiego takie rozwiązanie jest możliwe. WKF może być alternatywą dla WIBOR.
Czytaj więcej TUTAJ

 

Arbiter S.A. od 2009 roku zajmuje się pomocą w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów prawnych.

Serdecznie zapraszamy do poznania nas bliżej.

Na naszej stronie znajdą Państwo referencje klientów polecających usługi Arbiter S.A.

 Zachęcamy do obejrzenia nagranych wypowiedzi oraz przeczytania listów polecających.