BĘDZIE PRZEŁOM W SPRAWACH FRANKOWYCH?

25 sty
2021
Przegląd prasy - frankowicze

„Rzeczpospolita” podała informacje, z których wynika, że jeszcze w tym tygodniu pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska ma skierować do całej Izby Cywilnej SN kilka pytań prawnych o rozstrzygnięcie spornych kwestii w sprawach o kredyty frankowe.

 

Sądy oraz prawnicy mają nadzieję, że odpowiedzi na te pytania ułatwią im pracę.
We wniosku prezes SN zawarła pytania dotyczące wielu zagadnień frankowych. Między innymi o to czy można zamienić klauzule abuzywne (niedozwolone) w umowie innymi lub jak uniknąć rozbieżności przy rozliczaniu stron umowy kredytowej kiedy umowa zostaje unieważniona.

 

„Rozstrzygnięcia SN wymagają dwie kwestie: czy umowa frankowa może obowiązywać mimo stwierdzenia bezskuteczności przeliczeń walutowych i jak mają wyglądać rozliczenia stron. Po uregulowaniu tych kwestii wiele spraw o kredyt frankowy mogłoby być rozstrzyganych przez sądy już na pierwszym terminie. Dlatego SN powinien wypowiedzieć się jak najszybciej” – wskazuje adwokat Marcin Szymański.

 

 

Uchwała całej Izby SN z chwilą jej podjęcia uzyskuje moc zasady prawnej i jak długo nie zostanie zmieniona, wiąże wszystkie składy orzekające SN, a siłą autorytetu wszystkie sądy w Polsce (art. 87–88 ustawy o SN).

 


Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej, nadszedł ten czas.
Wyślij skan umowy na adres frankowicze@arbitersa.pl i dołącz do zadowolonych klientów, którzy nie są już frankowiczami.

 

Więcej  “tutaj”

Kancelaria Prawna Arbiter

Kancelaria Prawna Arbiter
author