PRZEZIMOWANIE – OCEŃ STAN ZBÓŻ OZIMYCH

23 mar
2021

W czasie zimy i niedługo po, przymrozki to normalna rzecz. Wielu rolników po tym okresie zastanawia się czy ich plantacje dobrze przezimowały. Czy powinno się je nawozić, jak je chronić i co zrobić jeśli uprawy źle przezimowały.


 

Aby sprawdzić stan naszej plantacji po zimie, należy wykonać tak zwaną ocenę przezimowania. Ta czynność pozwoli nam podjąć decyzję m.in. dotyczącą opłacalności inwestowania w daną uprawę, gdyż u zbóż przemarznięcie powoduje brunatnienie roślin i gnicie, co prowadzi do wypadania ich z plantacji.

 

 

UJEMNE SKUTKI PRZEZIMOWANIA? ODZYSKAJ ODSZKODOWANIE!

 

 

PRZEZIMOWANIE ZBÓŻ OZIMYCH – OCEŃ ICH STAN!

Test oceny przezimowania zbóż ozimych wykonuj się w momencie ruszania wegetacji, kiedy zniknie okrywa śnieżna, a mrozy ustaną. Co poddajemy analizie? Nie musimy sprawdzać całego pola, analizie najlepiej poddać miejsca, które po prostu budzą nasze wątpliwości. Najlepiej jednak wykopać rośliny z kilku różnych miejsc, wraz z glebą, tak by nie uszkodzić węzła krzewienia. Rośliny trzeba obmyć z gleby, przyciąć pędy na wysokości ok. 2 cm powyżej węzła krzewienia. Długie korzenie należy skrócić.

Następnie rośliny umieszczamy na gazie i układamy na płaskich naczyniach (może to być np. plastikowa tacka), zwilżamy wodą i przykrywamy folią. Rośliny powinny znajdować się w pomieszczeniu z temperaturą w przedziale 22-25 °C przez 24 godziny.

 

Po upływie 24 godzin rośliny sprawdzamy mierząc wielkość przyrostu źdźbła.
– rośliny bez przyrostu – rośliny nieżywe,
– rośliny do 4 mm przyrostu – rośliny słabe,
– rośliny 5-9 mm przyrostu – rośliny z dobrym wigorem – dobrze zimujące,
– rośliny powyżej 10 mm – rośliny z bardzo dobrym wigorem – bardzo dobrze zimujące.

Kiedy wiemy już, że rośliny zbóż wykazują dobry lub bardzo dobry wigor i mają one minimalną obsadę, taką plantację spokojnie zostawiamy, ponieważ gwarantuje nam dobry plon.

Minimalna obsada roślin na m2
pszenica ozima – 130 szt.
jęczmień ozimy – 120 szt.
żyto i pszenżyto – 110 szt.

 

 

Zgłoś swoją sprawę już teraz!

 

 

Na plantacjach zbóż, z początkiem wegetacji powinniśmy zastosować odpowiednią dawkę startową azotu w celu wzmocnienia roślin, szczególnie w pszenicy ozimej. Ma to ogromny wpływ na wytworzenie odpowiedniej ilości źdźbeł kłosonośnych.

 

Po takiej ocenie jesteśmy w stanie podjąć decyzję związaną z uprawą. Jeśli przezimowanie poszło dobrze, w dalszej kolejności zajmujemy się nawożeniem i ochroną plantacji, aby uzyskać wysoki plon.

 

Kancelaria Prawna Arbiter

Kancelaria Prawna Arbiter
author