UWAGA! FRANKOWICZE POWINNI BYĆ OSTROŻNI, JEŚLI CHODZI O PROPOZYCJE BANKÓW DOTYCZĄCE ZAWIESZENIA SPŁATY KREDYTU

26 mar
2020
Przegląd prasy - frankowicze

Jak już pisaliśmy wcześniej pandemia koronawirusa wywołała niemałe zawirowania na rynku walutowym i doprowadziła do dużego wzrostu kursu CHF. Kredyty frankowe puchną i powodują spore problemy ze spłatą rat kapitałowo-odsetkowych wśród frankowiczów.

W odpowiedzi na obecną sytuację Związek Banków Polskich wydał komunikat rekomendujący bankom podjęcie działań, które mogłyby pomóc kredytobiorcom. Banki przygotowały więc propozycje – odroczenie (zawieszenie) spłaty rat na okres od 3 do 6 miesięcy. Praktycznie każdy bank inaczej zdefiniował zakres i warunki takiego odroczenia, różnice dotyczą na przykład:

– czy odroczenie dotyczy tylko części kapitałowej czy kapitałowo-odsetkowej,

– czy odroczenie wiąże się z przedłużeniem okresu spłaty czy po upływie okresu odroczenia kwota ulgi zostanie doliczona do salda kredytu bez wydłużenia czasu na spłatę.

 

Bardzo ważne jest, aby każdy kredytobiorca rozpatrujący skorzystanie z takiej propozycji dokładnie zapoznał się z warunkami odroczenia spłaty kredytu. A już na pewno w sytuacjach, gdy wymaga to podpisania aneksu do umowy, który może zawierać więcej zapisów aniżeli tylko te dotyczące zawieszenia spłaty rat.

 

Przed skorzystaniem z takiej propozycji konieczna jest wręcz konsultacja z prawnikiem prowadzącym spory frankowe tak, aby w przyszłości ta chwilowa ulga w spłacie kredytu nie przełożyła się na utratę możliwości dochodzenia roszczeń związanych z niedozwolonymi zapisami umownymi w umowie kredytowej.

 


Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej, nadszedł ten czas.
Wyślij skan umowy na adres frankowicze@arbitersa.pl i dołącz do zadowolonych klientów, którzy nie są już frankowiczami.

Więcej  “tutaj”

Kancelaria Prawna Arbiter

Kancelaria Prawna Arbiter
author