Rzecznik Finansowy umieścił na swojej stronie zestawienie klauzul niedozwolonych, które były stosowane przez banki w umowach kredytów pseudofrankowych (walutowych).

W informacji prasowej podano, że adresatami „Mapy klauzul” mają być przede wszystkim osoby, które do tej pory nie podejmowały żadnych działań związanych z umową.


 

„Mapa klauzul”

Wspomniana wyżej mapa, jest zbiorem niedozwolonych (inaczej abuzywnych) klauzul w umowach kredytowych zawieranych przez banki z klientami w latach 2002-2009. Ponieważ Rzecznik opierał się na wzorcach przesłanych przez klientów w ramach postępowań interwencyjnych czy na potrzeby wydania tzw. istotnych poglądów, zbioru nie należy traktować jako katalog zamknięty – możemy wyczytać na stronie RF.  

WYPEŁNIJ FORMULARZ I ZGŁOŚ SIĘ PO BEZPŁATNĄ ANALIZĘ PRAWNĄ UMOWY

 
"Przy każdej z klauzul jest informacja czy zastosowanie tej klauzuli, może skutkować nieważnością całej umowy czy też możliwością zwrotu nadpłaconych kwoty. To wskazówka, która powinna pozwolić klientom na samodzielne sformułowanie reklamacji do banku."

– wyjaśnia Mariusz Golecki.

     

Klauzule abuzywne stosowane przez banki

Temat klauzul niedozwolonych poruszyliśmy także z naszym ekspertem, Radcą Prawnym Arbiter S.A. – Kamilem Kosowskim.  

  Z wideo w przyjemny i łatwy sposób dowiedzą się Państwo jak kształtowały się klauzule w umowach o kredyty frankowe, które następnie zostały uznane za abuzwyne.  

Umowa z klauzulami niedozwolonymi

Jeśli w Twojej umowie o kredyt we frankach szwajcarskich lub regulaminie, widnieją zapisy znajdujące się w mapie klauzul, trzeba wystąpić z reklamacją do  banku. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc doświadczonej kancelarii oraz prawników, którzy w przypadku negatywnie rozpatrzonej reklamacji dokonają analizy prawnej umowy i poinformują o dalszych możliwych krokach. O tym dlaczego podczas walki z bankiem warto skorzystać z pomocy prawnika pisaliśmy TUTAJ.      

"Mapa klauzul" TUTAJ

 

➡️ Więcej na naszej stronie, poświęconej #frankowiczom https://frankowicze.arbitersa.pl/