
NIEDOZWOLONE KLAUZULE W UMOWACH KREDYTÓW WALUTOWYCH
Rzecznik Finansowy umieścił na swojej stronie zestawienie klauzul niedozwolonych, które były stosowane przez banki w umowach kredytów pseudofrankowych (walutowych).
W informacji prasowej podano, że adresatami „Mapy klauzul” mają być przede wszystkim osoby, które do tej pory nie podejmowały żadnych działań związanych z umową.
„Mapa klauzul”
Wspomniana wyżej mapa, jest zbiorem niedozwolonych (inaczej abuzywnych) klauzul w umowach kredytowych zawieranych przez banki z klientami w latach 2002-2009. Ponieważ Rzecznik opierał się na wzorcach przesłanych przez klientów w ramach postępowań interwencyjnych czy na potrzeby wydania tzw. istotnych poglądów, zbioru nie należy traktować jako katalog zamknięty – możemy wyczytać na stronie RF.WYPEŁNIJ FORMULARZ I ZGŁOŚ SIĘ PO BEZPŁATNĄ ANALIZĘ PRAWNĄ UMOWY
"Przy każdej z klauzul jest informacja czy zastosowanie tej klauzuli, może skutkować nieważnością całej umowy czy też możliwością zwrotu nadpłaconych kwoty. To wskazówka, która powinna pozwolić klientom na samodzielne sformułowanie reklamacji do banku."– wyjaśnia Mariusz Golecki.

Klauzule abuzywne stosowane przez banki
Temat klauzul niedozwolonych poruszyliśmy także z naszym ekspertem, Radcą Prawnym Arbiter S.A. – Kamilem Kosowskim. Z wideo w przyjemny i łatwy sposób dowiedzą się Państwo jak kształtowały się klauzule w umowach o kredyty frankowe, które następnie zostały uznane za abuzwyne.Umowa z klauzulami niedozwolonymi
Jeśli w Twojej umowie o kredyt we frankach szwajcarskich lub regulaminie, widnieją zapisy znajdujące się w mapie klauzul, trzeba wystąpić z reklamacją do banku. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc doświadczonej kancelarii oraz prawników, którzy w przypadku negatywnie rozpatrzonej reklamacji dokonają analizy prawnej umowy i poinformują o dalszych możliwych krokach. O tym dlaczego podczas walki z bankiem warto skorzystać z pomocy prawnika pisaliśmy TUTAJ.