Rzecznik Finansowy zaktualizował „Mapę klauzul” - zestawienie postanowień niedozwolonych stosowanych przez banki w umowach kredytów „walutowych”. Jest to efekt kolejnych zgłoszeń klientów, którzy do tej pory nie podjęli żadnych działań związanych ze swoją umową kredytową.


  Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że Rzecznik Finansowy stworzył i udostępnił "Mapę klauzul", która jest zbiorem niedozwolonych (inaczej abuzywnych) klauzul w umowach kredytowych zawieranych przez banki z klientami w latach 2002-2009. "Ponieważ Rzecznik opierał się na wzorcach przesłanych przez klientów w ramach postępowań interwencyjnych czy na potrzeby wydania tzw. istotnych poglądów, zbioru nie należy traktować jako katalog zamknięty – możemy wyczytać na stronie RF." - pisaliśmy. 25 listopada na stronie RF pojawiła się informacja,  że owa Mapa została zaktualizowana!  

POPRZEDNI WPIS O MAPIE KLAUZUL

   
"Po publikacji „Mapy klauzul” na początku listopada otrzymaliśmy sygnały od klientów, którzy nie znaleźli w naszym zestawieniu fragmentów umów które zwarli. Zgłaszali oni takie zapotrzebowanie na naszym profilu na Facebooku oraz w ramach porad telefonicznych i e-mailowych. Odpowiadając na nie, uzupełniliśmy nasze zestawienie o dwie umowy"

 – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

"Mapa klauzul" TUTAJ

      Rzecznik Finansowy przypomina, że w indywidualnych sprawach eksperci z jego biura mogą analizować umowy i podejmować działania tylko na rzecz tych osób, które wysłały reklamację do banku i otrzymały negatywną odpowiedź lub nie otrzymały jej w ogóle.
"To oznacza, że jeśli ktoś zgłosi się do nas z umową, której nie ma w „Mapie klauzul” to w uzasadnionych przypadkach dołączymy ją do zestawienia. Nie możemy jednak podjąć np. postępowania interwencyjnego czy polubownego w danej sprawie. Zgodnie z przepisami warunkiem ich rozpoczęcia jest odrzucenie przez instytucję finansową reklamacji złożonej przez klienta"

–  wyjaśnia Mariusz Golecki.

   

Klauzule abuzywne stosowane przez banki

Temat klauzul niedozwolonych poruszyliśmy także z naszym ekspertem, Radcą Prawnym Arbiter S.A. – Kamilem Kosowskim.  

  Z wideo w przyjemny i łatwy sposób dowiedzą się Państwo jak kształtowały się klauzule w umowach o kredyty frankowe, które następnie zostały uznane za abuzwyne.  

Umowa z klauzulami niedozwolonymi

Jeśli w Twojej umowie o kredyt we frankach szwajcarskich lub regulaminie, widnieją zapisy znajdujące się w mapie klauzul, trzeba wystąpić z reklamacją do  banku. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc doświadczonej kancelarii oraz prawników, którzy w przypadku negatywnie rozpatrzonej reklamacji dokonają analizy prawnej umowy i poinformują o dalszych możliwych krokach. O tym dlaczego podczas walki z bankiem warto skorzystać z pomocy prawnika pisaliśmy TUTAJ.      

"Mapa klauzul" TUTAJ

 

➡️ Więcej na naszej stronie, poświęconej #frankowiczom https://frankowicze.arbitersa.pl/