W sprawie wysokich opłat pobieranych przez banki, za wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu, interweniował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niektóre z banków, próbowały chronić się przed potencjalnymi procesami sądowymi w sprawie kredytów frankowych, poprzez bardzo wysokie opłaty za otrzymanie stosownych dokumentów.  
“Wysokie opłaty mogły zniechęcać kredytobiorców do wytoczenia powództwa i stały się dla nich poważną barierą finansową. Co więcej, bez takiego zaświadczenia konsument nie byłby w stanie określić żądanej od banku kwoty z tytułu spłaconego częściowo kredytu i odsetek. Po podjętej w interesie kredytobiorców interwencji opłaty zostały znacząco zmniejszone”

– mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

   

Obecnie za jeden egzemplarz zaświadczenia opłata wynosi od 50 do 200 zł, w zależności od banku.

   
„Jeden z banków przed podjęciem interwencji przez Prezesa UOKiK pobierał opłatę w wysokości 3 tys. zł za przygotowanie zestawienia dotyczącego 20-letniego okresu spłaty. Po interwencji – zmniejszyła się ona ostatecznie do 50 zł niezależnie od długości okresu, jakiego dotyczy wniosek konsumenta. W innym banku opłata została zmniejszona z 300 zł do 50 zł”

– czytamy w komunikacie UOKiK.

     


Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej, nadszedł ten czas. Wyślij skan umowy na adres frankowicze@arbitersa.pl i dołącz do zadowolonych klientów, którzy nie są już frankowiczami.

WIĘCEJ: TUTAJ