Szykują się powództwa kredytobiorców o wynagrodzenie za korzystanie przez banki z ich kapitału w zawyżonej części lub całości raty, gdy umowa była nieważna – zapowiada Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.  
“Zdecydowaliśmy się na złożenie pozwu o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z naszego kapitału. Skoro banki uważają, że takie wynagrodzenie im się należy, to tym bardziej należy się ono konsumentom. Do tej pory większość z nas spłaciła już więcej, niż otrzymała.”

– tłumaczy Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

  W  2017 r. dwie trzecie kredytobiorców spłaciło więcej niż pożyczyło. Do 2020 r. zapłacili kolejne kilkadziesiąt rat. Około 400-500 tys. osób spłaciło kredyty w całości. Właśnie takie osoby coraz częściej kierują pozwy do sądu. Sięganie do przepisów dotyczących wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy, w tym przypadku przez banki z nienależnych kwot płaconych przez frankowiczów, jest wątpliwe.     Frankowicze są słabszą stroną postępowań niż banki, więc poszukują sposobów walki o swoje prawa.
“Postulat Stop Bankowemu Bezprawiu widzę jako próbę zwrócenia uwagi, żeby strony sporu były traktowane równo. Na dzień dzisiejszy, mimo konstytucyjnej zasady szczególnej ochrony konsumentów (art. 76 Konstytucji), mimo wyroków TSUE – ciągle spotykam się w sądach z mentalnością, że niejasności czy wątpliwości interpretowane są przez sędziów jednoznacznie na korzyść banków.”

– mówi Marek Skrobacki.

   

Jeśli jeszcze nie zgłosiłeś się po bezpłatną analizę swojej umowy kredytowej, nadszedł ten czas. Wyślij skan umowy na adres frankowicze@arbitersa.pl i dołącz do zadowolonych klientów, którzy nie są już frankowiczami.

WIĘCEJ: TUTAJ